Odpoczynek w saunie

Sauna to miejsce, do którego przychodzi się zarówno dla relaksu, jak i dla zdrowia. Podstawowe działanie sauny polega na działaniu podwyższonych temperatur, co służy poprawie krążenia. Jest parę typów zabiegów, którym można poddać się w saunie. Typy te zależą od metody, jaką proces jest przygotowany. Wizyta w saunie w większości przypadków zabiera od kilku do kilkunastu minut. Po niej powinna nastąpić kąpiel w chłodnej wodzie. Sauny są dostępne w centrach spa, jak również w drogich hotelach i pensjonatach. Można także skonstruować własną, o ile warunki na to pozwalają.Zabudowa saun jest ogromnie typowa, działa jednak znaczna ilość przedsiębiorstw, które stawiają tego rodzaju konstrukcje. Do postawienia sauny potrzebne jest odpowiednie drewno, a jej dokładna konstrukcja zależeć będzie od przeznaczenia.

sauna, relax

Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com

Typy saunyProcesy w saunie mogą mieć miejsce na sucho lub na mokro. W tej pierwszej sytuacji podwyższoną temperaturę uzyskuje się bez użycia wody. W przypadku sauny mokrej, tradycyjnie polewa się wodą rozgrzane kamienie, tworząc parę. Niekiedy do specjalnych odmian sauny zalicza się łaźnie parowe. Jak sama nazwa podpowiada, tworzy się tam parę, wdmuchiwaną przez specjalny agregat. W łaźniach parowych jest stuprocentowa wilgotność oraz dosyć wysoka temperatura, aczkolwiek znacznie niższa niż w saunie tradycyjnej. Z łaźni parowej można korzystać częściej niż z sauny. Dodatkowych właściwości leczniczych można jej dodać poprzez użycie wywarów z ziół, otrzymując miejsce do ziołowych inhalacji. Zabudowa łaźni parowych jest odmienna niż zabudowa saun. Łaźnie wyłożone są najczęściej płytkami ceramicznymi, szklanymi lub z tworzywa sztucznego. Kilka pomysłów na to, aby rozbudować własny pensjonat więcej tutaj

sauna

Autor: Hotel Arthur
Źródło: http://www.flickr.com

Dobre stronyZarówno sauna, jak i łaźnia parowa powodują dużo pozytywnych skutków dla zdrowia. Przede wszystkim procesy tego rodzaju pomagają w oczyszczeniu organizmu oraz przyspieszeniu krążenia. Nagłe zmiany temperatur hartują organizm, zmuszając poszczególne organy do szybszego funkcjonowania. Sauna pomaga również na wiele schorzeń, na przykład na bóle reumatyczne. Trzeba jednak uwzględniać przeciwwskazania. Jednym z najważniejszych jest astma i pokrewne choroby układu oddechowego. Oprócz tego sauna ma działanie odprężające, stanowi dobry pomysł na wykorzystanie wolnego czasu, łącząc przyjemne z pożytecznym. Budowa spa spa góry sowie we własnym domu również nie jest złym pomysłem, byłby stały dostęp do dobrodziejstw sauny każdego dnia. Więcej:

Źródło:
10 miesięcy ago